Türkçe T9 tarzı klavye çalışmaları..

| 33 Comments | No TrackBacks
Pek çok kişi tarafından defalarca istenen T9 desteği için bazı denemeler yapmaya başladım. Taypo klavye çıktığından beri Android platformu da oldukça ilerlerdi. Benim destekelemeye başladığım sürüm olan 1.5 şu anda %4'ün altında bir kullanıma düşmüş durumda. Kullanıcıların yarıdan fazlası da Androdi 2.2 üzerindeler.

Bu rakamlar ışığında ve standart Android klavyesindeki gelişmeleri de yakından takip edebilmek için yeni Taypo Klavye çalışmasına sıfırdan başladım. Şu an gelmiş olduğum noktayı görmek yada erken kullanıcılar olmak isterseniz aşağıdaki linkten kurabilirsiniz.

TRSoftKeyboard2.apk

Bu haliyle Android 2.1 ve üzeri sürümleri destekler. Bulundurduğu sözlük 100.000 kelime ile sınırlandırılmıştır. Oldukça fazla eksik ve hata çıkabilir. Her türlü problemi burda aktarırsanız sevirim.

Bu bir test/beta sürümü olduğundan, tamamlanmış klavye hazır oluğunda bunu manuel bir şekilde silmeniz gerekecektir.

device.png

No TrackBacks

TrackBack URL: http://www.taypo.com/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/19

33 Comments

Tebrikler, iyi düşünmüşsünüz. Bu ciddi bir ihtiyaç. Türkçe T9 klavye konusunda sizin dışınızda çalışan bir Türk'e denk gelmedim. Bu konuda alternatifler var, yabancı menşeili, malum benim bildiğim 2 tane hazır sözlük var (HTC_IME ve Smart Keyboard).

Gingerbread klavyesi, çok daha kullanışlı ve hızlı onu modifiye etseniz ve yukarıda sayılan sözlüklerin üzerinden gelişim sağlasanız daha güzel olurdu ama geliştirici sizsiniz tabii sizin kararınız.

Merhaba,
Bu klavye programı için çok teşekkür ederim. Elinize sağlık çok işime yaradı.
Şuan HTC HD2 üzerinde Android open sourcedan özel olarak derlenmiş android 2.3.3 sürümünü kullanıyorum. Aşağıdaki bulgular bana has olabilir.
Test için indirdiğini bu sürümden gözüme çarpanlar şunlar:
1. Harflerin üzerindeki sayıların tamamı gözükmüyor. Yalnızca 1.2.4.5 ve 0 gözüküyor.
2. Noktadan ulaşılan seçeneklerden hangisini seçtiğiniz belirtilmiyor.

Şimdilik gözüme çarpanlar bunlar. Yemeğinizi için tekrar teşekkürler. Yeni sürümleri dört gözle bekliyorum.

Hocam çok iyi oldu iyi düşünmüşşsün Samsung i5700 de
Şuan için sorun görmedim teşekürler.....

i5700 telefonu çevirdiğinde yazdıpım şeyler gözükmüyor :( tek soru bu bnce

Dostum süpersin, son sürümü heyecanla bekliyoruz :) Şimdiden ellerine sağlık

Klavyeniz, Türkçe için, marketteki en iyi klavye uygulaması. (Hepsini kullandım denedim)Yeni sürümünün de çıkmasını dört gözle bekliyoruz.

Size tek bir sorum olacaktı, "portrait" ekran için nromal 9 tuşlu klavye görünümünü seçeneklere ekleyebilir misiniz? ( örnek olara Touchpal klavyesi)Çünkü o şekilde yolda yürürken v.b. mesaj yazmak çok daha kolay oluyor.

İyi çalışmalar, kolay gelsin!

Ne bu, ne de Türkçe Klavye 0.10 sürümü Samsung Galaxy S'e yüklenmedi. Market'ten yüklemeyi denedim, o da olmadı. Samsung'un orjinal 2.2 Froyo ROM'unu kullanıyorum. Bilgilendirmek istedim.

LG GT540 da v 0.10 kullanıyorum iyi çalışıyor ancak ekran rezistif olduğundan dolayı çoğu zaman basmak istediğiniz tuşun sağındaki solundaki tuşlara basıyorsunuz gibi algılıyor kapasitif olmayan ekranlar için ayarlama yapabiliyorsanız eğer çok güzel olur algılama ayarları kapasitif olmayan ekranlarda problemli.

merhaba.. öncelikle emekleriniz için teşekkür ederim.. samsung tab7 kullanıyorum.. klavyenin son beta sürümünü yükledim.. düzgün calışıyor, fakat tuşlar küçük, bu yüzden hızlı etkili kullanmak mümkün değil.. klavyeyi çok istememe rağmen kullanamadım..

En başta yorum yapan arkadaşın önerisi mümkün mü..

"Gingerbread klavyesi, çok daha kullanışlı ve hızlı onu modifiye etseniz ve yukarıda sayılan sözlüklerin üzerinden gelişim sağlasanız daha güzel olurdu ama geliştirici sizsiniz tabii sizin kararınız."

gelişmeleri takip ediyoruz.. kolay gelsin..

Emeğiniz için teşekkürler.
Bende çift hatlı android 2.2.1 var.
Emir Katırcı'nın da belirttiği gibi benim akıllıda da aşağıdaki bug'lar mevcut
1. Harflerin üzerindeki sayıların tamamı gözükmüyor. Yalnızca 1.2.4.5 ve 0 gözüküyor ve 2'ye basılı tutunca 2 çıkıyor ama 3'e basılı tutunca é ve diğer e çeşitleri, 6'ya basılı tutunca ý ve diğer y çeşitleri çıkıyor.
2. Noktadan ulaşılan seçeneklerden hangisini seçtiğiniz belirtilmiyor. (çokta önemli değil ;) )

2 klavyeyide kullandım samsung galaxy s de çalışıyorlar. Yazarken türkçe karakterler gözüküyor ama "ğ" ve "Ğ" alıcıda gözükmüyor. "ş" ler "s" olarak, "ı" lar da "g" olarak iletiliyor. Operatörle mi ilgili acaba?

merhaba, ben de numerik t9 lu klavye bekleyenlerdenim, elinize sağlık:)

açık renk seçeneği olsa güzel olur. ilk klavyenizin rengini beğeniyordum.

Merhaba,
Klavyeyi HoneyComb tabletlere de uyarlayabilirmisiniz? Tablette tuşlar küçük kalıyor ve zor yazılıyor.

Tebrik ederim. Bu sürümdeki orijinal gingerbread teması kesinlikle marketteki temadan daha güzel. Marketteki uygulamada bu temayı kullanma seçeneği yok sanıyorum olsaydı çok iyi olurdu.

klavye nezaman tamamlanacak acaba?

Ellerinize sağlık, 2 versiyonu çok güzel. Samsung Galaxy SII'de problemsiz çalışıyor. Font kalınlığının çok az artırılması kullanım ve görme kolaylığı bakımından daha iyi olabilir. Emekleriniz için teşekkürler.

2. versiyon çok güzel olmuş tebrikler. İlk versiyonu bende uzun süre kullandım ve aşırı ram kullanıyordu bu versiyonda umarım düşürürsünüz. Bunda da basılı tutunca çıkan sayıların bazıları görünmüyor ve gülücükler sekmesi olursa mükemmel olur yinede bu haliyle bile çok güzel.

Teşekkür ederim emekleriniz için.

Bahadır bey, bir irtibat maili rica edebilir miyim? size sormam gereken bir konu var. Teşekkürler.

Merhaba.
Çalışmanızı oldukça başarılı buldum ve bu emeğinizden dolayı çok teşekkür ederim. Tam versiyonu merakla bekliyorum :)

Ben de bir kaç bilgi vermek isterim:
Telefonum Google Nexus One.
Ana klavyede sadece 1 2 4 5 ve 0 rakamları görünüyor.
Tuşların düşeey mesafeleri bir kaç pixel daha azaltılırsa çok daha kolay kullanılabilir diye düşünüyorum, belki de benim alışkanlıklarımdan dolayı olabilir.

En alt satır boşluk, ".", enter tuşlarının olduğ en alt satır biraz daha ince olursa diğer kısımlara daha fazla yer kalmış olur. bu sayede tuşlar çok az da olsa büyütülebilir veya yazım yaptığımız sayfada daha geniş alana sahip oluruz.

Telefonu yan yatırdığımızda landscape modunda klavye ekranı tamamen dolduruyor ve kelime tahminleri bile görünmüyor. Bu düzende de yine harflerin düşey mesafeleri fazla geldi gözüme ayrıca klavye ekranın en altına yapışık değil, alt kısımda gereksiz bir siyahlık var. Aynı şey düşey portrait modunda da var. Klavye alt kısımda ekrana sıfır yaslanmış olursa diğer alanlar daha da artar.

Cyanogen modunda bulunan HTC_IME klavye modunda harf tuşlarının yatay mesafeleri düşey mesafeleri ve aralarındaki boşluklar özelleştirilebiliyor ve bence siz de bu tarz bir özellik ekleyebilirseniz her kullanıcının kendine özel alışkanlıkları için faydalı ayarlar yapabilir. Bir de yüz ifadeleri için bir kısayol buton konur ve bu yüz ifadeleri de kullanıcı tarafından özelleştirilebilirse harika olur.

Ellerinize sağlık,
başarılar..

Öncelikle sizi tebrik ederim. Ben bir sonraki güncelleme'de T9 Klavye ve sesli komut eklentisini bekliyorum. Ayrıca biz kullanıcıların sağlayacağı her türlü katkıyı vermeye hazırız.
Saygılar.

çalışmalar durdu sanırım. Aylardır bir gelişme göremedik.

Android 2.1 Vodafone 945 ile sorunsuz çalışıyor. Diğer klavye programında olduğu gibi F KLAVYE seçeneği harika olurdu.
Çok teşekkürler.

Merhaba, klavyede F klâvye seçeneği olsa daha iyi olurdu.Çünkü gerçek Türkçe klâvye F klâvyedir. Ayrıca bir iki harf yazınca birkaç kelimeyi yazabilen kısayollar eklenebilmesini sağlayabilecek bir menü olsa daha fazla kişinin tercih edeceği bir program olabilir.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

üstadım program çok iyi olmuş fakat f klavye yapma seçeneğine rastlayamadım ya da bulamadım. Web sayfasında opera ile sayfayı başa alıyor ve boşluk tuşu animasyonu takılı kalıyor keşke programlama bilgim olsaydı da ben de yardımcı olabilseydim

Merhabalar. Eski sürümü kaldırıp yeni vwersiyonunu yükledim ama yazılar oldukça kocaman çıkıyor. Öyle ki Yazma alanı görünmüyor. Sesli komut da gelmiş güzel olmuş. Yazıları eski haline çevirirseniz tadından yenmez hani...

Bu arada cihazım Turkcell T11. Sistem ise Android 2.3.5

Serkan Bey,

Bu diğer Türkçe Klavye'nin yeni sürümü değil. T9 üzerine yaptığım çalışmaları test etmek için yaptığım alternatif bir klavye. Tek amacı T9 testi olduğunda da pek çok hatası mevcuttur. Ana klavyeniz olarak kullanmanızı önermem.

by

Klavye calismaniz övgüye layik. Ilk olarak tesekkür etmek isterim.
Klavye özelliklerinden giris dili olarak Türkce den baska diller de gözüküyor. Lakin ben mesela Almanca klavye yi sizin programinizda aktive edemedim. Yani Almanca harfler klavye de cikmiyor. Bu benim hatam mi yoksa klavye bu tür karakterleri desteklemiyor mu?
Simdiden tesekkürler

Türkçe karakterlerden başka dilleri desteklemiyor.

SlideIT Keyboard adındaki klavye uygulamasını kullandım. çok güzel ancak ücretliydi. ücretli uygulsamalar Türkiyede yeni açıldığı için bir süre sonra kapanıyordu. sonra bu uygulamayı kullanmaya başladım. SlideIT Keyboard'dan örnek alman uygulama ayarları ve barındırdığı özellikler ile ilgili sorun oluşturur mu? onun gibi birşey oluşturmanız ne kadar sürer?..

Emeğinize sağlık google play üzeindeki klavye uygulamasını kullandıktan bunu denedim ve gayet başarılı olmuş HTC EVO 3D hiçbir sorun yaşamadım F klavye ve birkaç ufak düzenlemeden sonra çok daha iyi olacaktır.

Ellerinize sağlık. İlk izlenimlerim gerçekten göz kamaştırıcı. Kelime seçimleri çok çok iyi. Yabancı kaynaklı uyduruk klavye yazılımlarındansa kullanılması şart olan bir uygulama. Gerçekten verebileceğim bir destek varsa elimden geleni yapmak isterim.

Leave a comment

About this Entry

This page contains a single entry by Bahadır Yağan published on April 1, 2011 3:58 PM.

Türkçe Klavye 0.10 was the previous entry in this blog.

Yeni Simge, Eski Kurallar is the next entry in this blog.

Find recent content on the main index or look in the archives to find all content.